استان بوشهر پایتخت اقتصادی ایران

استان بوشهر با وسعت 32 هزار کیلومتر مریع(مساحت خاکی)، در جنوب غربی ایران و در حاشیه شمالی خلیج فارس قرار دارد. این استان از شمال با استان خوزستان و قسمتی از استان کهکیلویه و بویر احمد، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از مغرب به طول 712 کیلومتر با خلیج فارس همجوار است.

این استان با داشتن 10 شهرستان(بوشهر، تنگستان، جم، دشتستان، دشتی، دیر، دیلم، کنگان، گناوه و عسلویه) 1.032.949 نفر جمعیت دارد.(1390)

استان بوشهر بدلیل همجواری با خلیج فارس داراي موقعيت بسيار خاص و استراتژيكي در كشور مي باشد. در هر گوشه از استان، نعمات خداوندي بسيار، به وفور یافت مي شود. اين استان با داشتن بيشترين مرز آبي با خليج فارس(حدود 712 كيلومتر) زمينه استفاده از دريا را به هر نوع در خود داراست. وجود پالايشگاه گاز كنگان(جم)، با توليد روزانه بيش از 80 ميليون متر مكعب، جزيره خارك عنوان بزرگترین پایانه صادرات نفت خاورمیانه و در كنار آن وجود مجتمع پتروشيمي خارك با توليد روزانه بيش از 600 تن گوگرد و 5 تا 6 هزار تن انواع هيدرو كربونها، از دیگر قابلیت های این استان می باشد. وجود ميدان گازي پارس جنوبي به عنوان بزرگترین مخزن یکپارچه گاز جهان، با 450 ترليون فوت مكعب، 8/6 % ذخائر گازي جهان و 33% كل ذخائر گازي ايران را به خود اختصاص داده که بهره برداري از اين ميدان، تحولي عظيم در صنعت گاز و پتروشيمي و صنایع جانبي، در كشور به وجود آورده و به همين علت، توجه همه جهانيان را به خود معطوف ساخته. نيروگاه اتمي بوشهر نيز بعنوان يك پروژه مهم ملي محسوب گرديده كه اين مهم باعث مطرح شدن استان بوشهر در تمامي محافل اقتصادي، سياسي، اجتماعي و … در سطح جهان شده است.

علاوه بر آن استان بوشهر در زمينه هاي كشاورزي نيز فعال بوده و با دارا بودن بيش از 6 ميليون اصله نخل سالانه بیش از 130 هزار تن خرما تولید می کند. در زمينه توليد و پرورش ميگو نيز 60% كل ميگوي كشور در اين استان پرورش يافته كه از مرغوبترين انواع ميگو در جهان بشمار می رود و به اكثر كشورهاي جهان صادر مي شود. وجود صدها معدن طبيعي در این استان باعث شده كه توجه سرمایه گذاران را به بهره برداري از اين معادن خصوصا سيمان جلب كند. هم اكنون چندين پروژه كارخانه سيمان به دليل وجود مواد اوليه اين محصول دراستان در دست اجرا و يا در مرحله توليد قرار گرفته است. دسترسي آسان به دريا باعث شده ده ها بندر صيادي و تجاري كوچك و بزرگ در استان فعالانه در توسعه اقتصادي كشور نقش به سزائي داشته باشند.

و به همين دلیل است كه استان بوشهر، پایتخت اقتصادی ایران، نگین درخشان و افتخار جمهوری اسلامی ایران در توسعه اقتصادی و جذب سرمایه های خارجی است.